Sveikata

Kokia nauda sveikatai?

Kas yra Omega-3, EPR, DHR ir ALR?

Omega-3 riebalų rūgštys turi didelę reikšmę organizme vykstantiems fiziologiniams procesams. Tai polinesočiosios riebalų rūgštys, priklausančios nepakeičiamųjų riebalų rūgščių grupei, kurių būtina gauti su maistu. Nepakeičiamosios omega-3 riebalų rūgštys skirstomos į keletą rūšių.

EPR
DHR

Eikozapentaeno rūgštis (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštis (DHR) gaunamos iš jūrinės kilmės produktų, bene daugiausiai šių rūgščių randama smulkiose riebiose žuvyse. Iš eikozapentaeno (EPR) ir dokozaheksaeno (DHR) riebalų rūgščių žmogaus organizme nuolat gaminamos biologiškai aktyvios medžiagos, eikozanoidai, perduodantys ląstelėse signalus ir taip reguliuojantys įvairias jų funkcijas, todėl svarbu užtikrinti, kad organizme tinkamai vyktų riebalų rūgščių apykaita ir jų su maistu ar maisto papildais būtų gaunama pakankamai.

ALR

Omega-3 alfa linoleno rūgštis (ALR) gaunama iš augalinės kilmės maisto produktų: linų sėmenų, kanapių sėklų, graikinių riešutų, sojų. Ji nėra aktyvi, todėl patekusi į žmogaus organizmą veikiant tam tikriems fermentams verčiama į kitas, aktyvias, riebalų rūgštis: eikozapentaeno rūgštį (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštį (DHR). Į šias aktyvias formas paprastai paverčiama mažiau nei penktadalis alfa l

Po daugelio atliktų mokslinių tyrimų pasauliniu mastu pripažinta, kad eikozapentaeno rūgštis (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštis (DHR) per įvairius mechanizmus (poveikį kraujo krešėjimui, širdies ritmui, kraujo lipidų koncentracijai) padeda palaikyti normalią širdies veiklą.

Patvirtinta, kad DHR padeda palaikyti normalią smegenų funkciją. DHR yra svarbus smegenų ir centrinės nervų sistemos audinių struktūrinis lipidas. DHR svarbą patvirtinta tai, kad pilkųjų smegenų ląstelių ir tinklainės ląstelių epitelio lipiduose yra labai didelė šios rūgšties koncentracija.

Patvirtinta, kad DHR padeda palaikyti normalų regėjimą. Yra nustatyta, kad DHR biofizinės ir biocheminės savybės įtakoja fotoreceptorių membranos funkciją, keisdamos jos pralaidumą, skystumą, storį ir lipidinės fazės savybes.

Nėščioms moterims ir maitinančioms mamoms svarbu žinoti, kad vartojama dokozaheksaeno rūgštis palaiko normalų vaisiaus ir žindomo kūdikio akių ir smegenų vystymąsi.

Verta žinoti