FJØRD žuvų taukų nauda sveikatai

SVEIKATA

Kokia nauda sveikatai?

Kas yra Omega-3, EPR, DHR ir ALR?

Omega-3 riebalų rūgštys turi didelę reikšmę organizme vykstantiems fiziologiniams procesams. Tai polinesočiosios riebalų rūgštys, priklausančios nepakeičiamųjų riebalų rūgščių grupei, kurių būtina gauti su maistu. Nepakeičiamosios omega-3 riebalų rūgštys skirstomos į keletą rūšių.

EPR
DHR

Eikozapentaeno rūgštis (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštis (DHR) gaunamos iš jūrinės kilmės produktų, bene daugiausiai šių rūgščių randama smulkiose riebiose žuvyse. Iš eikozapentaeno (EPR) ir dokozaheksaeno (DHR) riebalų rūgščių žmogaus organizme nuolat gaminamos biologiškai aktyvios medžiagos, eikozanoidai, perduodantys ląstelėse signalus ir taip reguliuojantys įvairias jų funkcijas, todėl svarbu užtikrinti, kad organizme tinkamai vyktų riebalų rūgščių apykaita ir jų su maistu ar maisto papildais būtų gaunama pakankamai.

ALR

Omega-3 alfa linoleno rūgštis (ALR) gaunama iš augalinės kilmės maisto produktų: linų sėmenų, kanapių sėklų, graikinių riešutų, sojų. Ji nėra aktyvi, todėl patekusi į žmogaus organizmą veikiant tam tikriems fermentams verčiama į kitas, aktyvias, riebalų rūgštis: eikozapentaeno rūgštį (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštį (DHR). Į šias aktyvias formas paprastai paverčiama mažiau nei penktadalis alfa linoleno rūgšties.

Po daugelio atliktų mokslinių tyrimų pasauliniu mastu pripažinta, kad eikozapentaeno rūgštis (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštis (DHR) per įvairius mechanizmus padeda palaikyti normalią širdies veiklą (1), normalų kraujospūdį (2), ir normalią trigliceridų koncentraciją kraujyje (3). Teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojant: 250 mg EPR ir DHR (1), 3 g EPR ir DHR (2), 2 g EPR ir DHR (3).

Patvirtinta, kad DHR padeda palaikyti normalią smegenų funkciją. DHR yra svarbus smegenų ir centrinės nervų sistemos audinių struktūrinis lipidas. Teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojant 250 mg DHR.

Patvirtinta, kad DHR padeda palaikyti normalų regėjimą. Teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojant 250 DHR.

Nėščioms moterims ir maitinančioms mamoms svarbu žinoti, kad dokozaheksaeno rūgštis palaiko normalų vaisiaus ir žindomo kūdikio akių ir smegenų vystymąsi. Teigiamas poveikis atsiranda per parą suvartojant 200 mg DHR kartu su suaugusiesiems rekomenduojamu suvartoti per parą omega-3 riebalų rūgšties kiekius, t.y. 250 mg DHR ir eikozapentaeno rūgštimi (EPR).

Verta žinoti